Kontakta oss

Förbundskansliet

Växel: 08-546 40 500
info@njurforbundet.se
Drakenbergsgatan 6, 117 41 Stockholm
Org. nr 802006-1332

Sara Norman
Verksamhetschef
tfn: 08-546 40 501
mobil: 070-33 66 401
sara.norman@njurforbundet.se

Ida Mourujärvi
Administrativt ansvarig
tfn: 08-546 40 502
ida.mourujarvi@njurforbundet.se

Robin Warldén
Formgivare/webbredaktör
tfn: 0709-466336
robin.warlden@njurforbundet.se

Annelie Olsson Larsson
Reporter Njurfunk
tfn: 076-272 07 00
annelie.olsson.larsson@njurforbundet.se

Frida Gumpert Herlofson
Fondkoordinator
tfn: 08-546 40 504
frida.gumpert@njurforbundet.se

Vid frågor om Njurfonden, ring 08-546 40 500 eller mejla till info@njurfonden.se

 

Förbundsstyrelsen 2019-2020

Njurförbundets styrelse samlad vid förbundsstämman 2019 på Sånga-Säby Hotell & Konferens. Bakre raden från vänster: Tina Pajunen, Björn Nilsson, Henrik Eriksson, Carina Viberg, Ronny Ljung. Främre raden från vänster: Håkan Hedman, Rose Marie Arnviken Litbo, Mojgan Kashi. Saknas på bilden: Ann-Christine Magnusson.

Ordförande
Håkan Hedman
Fykelyckan 2
433 69 SÄVEDALEN
Tel: 031-26 00 58
Mobil: 070-718 16 70
E-post: hakan.hedman@njurforbundet.se

Vice ordförande
Tina Pajunen
Sörgårdsgatan 10
431 67 MÖLNDAL
Tel: 031-20 61 91
Mobil: 070-631 40 63
E-post: tina.pajunen@njurforbundet.se

Vice ordförande/förbundskassör
Björn Nilsson
Länsmansvägen 30
128 38 SKARPNÄCK
Mobil: 070-771 53 02
E-post: bjorn.nilsson@njurforbundet.se

Ledamot
Rose Marie Arnviken Litbo
Ölandsgatan 9
392 31 KALMAR
Mobil: 073-775 97 96
E-post: mia@litbo.org

Ledamot
Henrik Eriksson
Gesällgatan 14
462 41 VÄNERSBORG
Mobil: 070-043 31 27
E-post: henrik.eriksson@njurforbundet.se

Ledamot
Mojgan Kashi
Arkitektvägen 54
740 20 VÄNGE
Mobil: 070-725 85 86
E-post: mojgan.kashi@njurforbundet.se

Ledamot
Ronny Ljung
Lyckevägen 30
291 76 RINKABY
Mobil: 073-361 54 63
E-post: ronny.ljung@njurforbundet.se

Ledamot
Carina Viberg
Lasarettsgatan 21B
891 32 Örnsköldsvik
070-575 17 85
carina.viberg@icloud.com

Ledamot
Ann-Christine Magnusson
Majorsgatan 45, 976 311 Luleå
Mobil: 076-840 34 04
anki.lulea@gmail.com

Revisorer och revisorssuppleant

Margareta Morén, BDO Mälardalen AB, auktoriserad revisor
Lars Rekke, ordinarie förtroendevald revisor
Björn Severinsson, suppleant

Valberedning

Malin Haglund
Njurföreningen Västerbotten
Tel. 070-266 28 35
E-post: malinez@hotmail.com

Eva Falck
Njurförbundet Småland
Mellangatan 33 B
554 51 JÖNKÖPING
Mobil: 0705-123497
emf52@hotmail.com

Bengt Immelgård
Njurförbundet Sydsverige
Tunbyvägen 52
26978 Torekov
tel: 0703630369
imbygg@hotmail.com

Tony Karlsson
Njurförbundet Värmland
Nordtomten
671 95 Klässbol
Tel: 070-684 87 06
E-post:  0570460387@telia.com