Dialysbehandlingarna vid Piteå sjukhus är inställda tills vidare på grund av en dricksvattenpåverkan. De patienter som ska få dialys får information via dialysmottagningen och skickas till andra sjukhus i regionen. Någon prognos om när problemet är löst finns ännu inte men man hoppas få bukt med problemet under fredagen.

– Det är eländigt när inte vattnet fungerar. Det är livsviktigt med dialysen och det är långa sträckor mellan sjukhusen så det blir långa transporter nu för Piteås bloddialyspatienter, säger Anki Magnusson, ordförande i Njurförbundet Norrbotten.

Även Njurförbundets vice ordförande – Björn Nilsson reagerar på det som hänt och säger så här:

– Det visar hur sårbart samhället är och det är viktigt att det finns planering i regionerna för hur man löser sådana här händelser. Bloddialys är en livsviktig behandling och man måste redan nu planera morgondagen så att alla patienter får dialys. Det går att lösa men det innebär en ansträngning för patienterna och en osäkerhet om hur dialysen nu ska se ut. Det behövs detaljplaneringar för sådana här händelser med störningar i infrastrukturen.

Det inkom information från medarbetare om förändrad smak och lukt på dricksvattnet under torsdagsmorgonen. Piteå kommun har varit på plats och tagit prover på vattnet.

– Vattnet smakar inte gott. Jag kan inte beskriva det närmare än så. Vi söker en förklaring och vi hoppas kunna få provsvar under fredagen, säger David Davidsson, stabschef Regional särskild sjukvårdsledning Piteå sjukhus till SVT.

Man ser inga tecken på sabotage eller påverkan utifrån. Sjukhusledningen har gått upp i förstärkningsläge.